Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.
m

Weekendowe, ćwierćfinałowe rozgrywki wyłoniły wszystkich czterech półfinalistów UEFA EURO 2012™.

Najwięcej emocji dostarczył mecz Anglii z Włochami. Dwie połowy bez ani jednej bramki, bezbramkowa dogrywka i rzuty karne, które wyłoniły ostatniego półfinalistę – Włochów. Ale walka trwała do ostatniej kolejki karnych. Szala zwycięstwa przechylała się raz w stronę Anglików, innym razem w stronę Włochów. Ozdobione na niebiesko trybuny zamarły po błędzie, jaki popełnił Riccardo Montolivo, chybiając w angielską bramkę. Biali oszaleli ze szczęścia. Chwilę później Anglikom zrzedły miny, gdy karnego nie zdołali strzelić najpierw Ashley Young, a następnie Ashley Cole. Niebieskich do nieba wysłał Alessandro Diamanti, wbijając Anglikom decydującego gola. Włosi weszli do półfinału UEFA EURO2012™.

Czy rzuty karne to sprawiedliwa metoda wyłaniania zwycięzcy meczu? Zdania na ten temat są podzielone. Ale ta wygrana Włochom się należała. Niebiescy znakomicie czuli się na stadionie w Kijowie. Raz po raz atakowali angielską bramkę, której dzielnie bronił Joe Hart. Z kolei Wayne Rooney, na którego tak liczyli angielscy kibice, nie popisał się. Nie potrafił przełamać włoskiej obrony.

Włosi wygrali zasłużenie, jednak zdają sobie sprawę, że kolejne spotkanie będzie o niebo trudniejsze. Czeka ich bowiem mecz z Niemcami na Stadionie Narodowym w Warszawie

Niemcy z kolei pokazali, że wcale nie na wyrost są uważani za faworytów tego turnieju. Na stadionie w Gdańsku, gdzie zmierzyli się z Grekami, padło aż sześć goli. Jednak tylko dwa z nich należały do Greków. W drugiej połowie efektownym strzałem głową do praktycznie pustej greckiej bramki popisał się Miroslav Klose. Wyglądało na to, że mecz Niemcy-Grecja zakończy się wynikiem 4:1, gdy sędzia tuż przed końcem spotkania za uderzenie piłki ręką przez Jerome'a Boatenga podyktował na korzyść Greków rzut karny, który perfekcyjnie wykorzystał Dimitris Salpingidis. Grecy wyszli z tego spotkania z twarzą.

Za to Francuzi, którzy w sobotę w Doniecku spotkali się z Hiszpanami, nie mogli swojego meczu zaliczyć do udanych. Choć starali się jak mogli, Hiszpanie nie pozwolili im strzelić gola, za to sami wbili Francuzom aż dwa, w tym jednego w ostatnich minutach meczu, gdy Anthony Reveillere sfaulował Pedro Rodrigueza w polu karnym. Sędzia bez cienia wątpliwości podyktował rzut karny, który wykorzystał Xabi Alonso, zdobywca pierwszej bramki.

Co ciekawe, hiszpański selekcjoner Vincente del Bosque musiał być wyjątkowo pewny wygranej, bo wystawił do meczu z Francją skład bez napastnika i z sześcioma pomocnikami. Jednak jak się okazało, była to słuszna decyzja. Czy del Bosque powtórzy to ustawienie w środowym meczu z Portugalią? Można zakładać, że nie, bo dla drużyny dowodzonej przez Cristiano Ronaldo mocny napastnik będzie jednak niezbędny. W ostatnim meczu rozegranym na Stadionie Narodowym w Warszawie CR7 pokazał, że rzeczywiście jest jednym z najlepszych piłkarzy świata. A dla wielu nawet jedynym najlepszym. Dlatego spotkanie Portugalii z Hiszpanią zapowiada się wyjątkowo interesująco.

Reprezentacja Portugalii jest czwartym półfinalistą UEFA EURO 2012™. PRZECZYTAJ, JAK PORTUGALCZYCY POKONALI CZECHÓW

Artykuły polecane

07 sierpnia 2013
Wystawa `Pełen Dostęp, Pełen Football`

Od 6 sierpnia 2013 roku Stadion Narodowy w Warszawie jest gospodarzem wystawy „Pełen Dostęp, Pełen Football” Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie (CAFE).

18 kwietnia 2013
Tydzień Akcji i audiodeskrypcja na Narodowym

Trwa kampania Tydzień Akcji Pełen Dostęp, Pełen Football, organizowana przez fundację CAFE Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie. Czas trwania akcji odbywającej się w ramach realizacji projektu dziedzictwa UEFA EURO 2012 to 13-21 kwietnia 2013.