https://pgen.pl/assets/cache/74f1604954f27334456b083b7a5cf57b_750_319_optim.jpg
Węgry – Gość Honorowy 7. Warszawskich Targów Książki

Już tylko niespełna trzy miesiące pozostały do tego międzynarodowego, kulturalnego i branżowego wydarzenia, które odbędzie się w dniach 19–22 maja na PGE Narodowym w Warszawie.

Jak co roku na Warszawskich Targach Książki zetkną się ze sobą kultury i tradycje literackie różnych narodów. Tym razem szczególną uwagę poświęcimy Gościowi Honorowemu - Węgrom. Ponadto specjalny literacki pomost połączy na kilka majowych dni Warszawę z Barceloną, która będzie pełnić rolę Gościa Specjalnego. To znowu wyjątkowa okazja dla miłośników kultury i literatury katalońskiej. Nie zabraknie także książek wydawców z Francji, Niemiec, Szwecji, Belgii, Czech i Rumunii.

Nad programem przygotowanym przez Gościa Honorowego Targów honorowy patronat objęli prezydenci Polski, Andrzej Duda, i Węgier, János Áder. Zapraszają oni polskich czytelników do wzięcia udziału w spotkaniach autorskich i seminariach branżowych oraz prezentacji nowych książek zarówno autorstwa największych węgierskich klasyków, jak i pisarzy współczesnych takich, jak noblista Imre Kertész. 

Na Targach zostanie zaprezentowanych blisko 20 nowych pozycji, wśród których każda grupa czytelnicza znajdzie dla siebie lekturę. O wielowiekowej zażyłości obu narodów przypomną na spotkaniach z publicznością między innymi: István Kovács, dyplomata, historyk, pisarz, poeta i tłumacz literatury polskiej, Endre László Varga, historyk, zajmujący się stosunkami polsko-węgierskimi w XX wieku i Csaba Gy. Kiss, eseista, wybitny znawca zagadnień środkowoeuropejskich, historyk kultury i literatury. 

Nasze zaproszenie przyjął także dobrze znany w Polsce György Spiró, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” za powieść Mesjasze (W.A.B. 2009) i autor bestsellerowej powieści Niewola (W.A.B. 2015). Publiczności nie trzeba też będzie zapewne zachęcać do spotkania z jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich Lajosem Grendelem, autorem zbioru opowiadań Poświęcenie hetmana (Biuro Literackie 2014). Odwiedzający Targi będą mogli poznać również przedstawicieli młodszego pokolenia pisarzy węgierskich. Swój nowy tom przedstawi János Háy, którego sztuki teatralne są publikowane i chętnie grane w Polsce, a także Johanna Bodor, której najnowsza książka ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Świat Książki (Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem). 

Wśród najnowszych literackich propozycji znajdzie się m.in. książka Linie kodu kreskowego (Książkowe Klimaty, maj 2016) Krisztiny Tóth, znanej już w Polsce dzięki zbiorowi opowiadań Pixel. Tekst ciała (StudioEMKA 2014), uznanemu za jeden z najbardziej oryginalnych przykładów współczesnej prozy węgierskiej. To jej twórczość, podobnie jak innej autorki Andrei Tompy (Dom kata, Książkowe Klimaty 2016), doceniono na łamach Literatury na Świecie 3-4/2014.

Na Targach odbędą się również zajęcia dla dzieci, pokazy gastronomiczne, koncerty i wiele innych atrakcji. Gala inauguracyjna będzie jednocześnie uroczystym otwarciem obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Źródło: www.targi-ksiazki.waw.pl

Link skrócony: pgenarodowy.pl/4825-65896