"Wulkany bojowe" oraz "tytany" na PGE Narodowym

Zamknij formularz
*
*
*
Twoja wiadomość została wysłana.
Dziękujemy.

PGE Narodowy na jeden dzień zamienił się w miejsce, w którym o ogniu i pożarach wie się dosłownie wszystko. 25 lipca odbył się tutaj FIRE | SECURITY EXPO 2019, czyli 16. Kongres Pożarnictwa, na którym zostały zaprezentowane najnowsze systemy i rozwiązania branży przeciwpożarowej oraz security. Tradycją stało się już, że lipiec to miesiąc z bezpieczeństwem pożarowym na PGE Narodowym, ponieważ wydarzenie organizowane jest w tym miejscu już szósty raz z rzędu.

Rynek pożarnictwa w Polsce rozwija się coraz prężniej. Rośnie nie tylko świadomość zagrożeń, ale przede wszystkim poziom zaawansowania technologii, która wspomaga radzenie sobie z najtrudniejszymi i najważniejszymi problemami ochrony przeciwpożarowej. Dzięki wydarzeniom takim jak FIRE | SECURITY EXPO 2019, poziom bezpieczeństwa Polaków cały czas rośnie.

— Na PGE Narodowy 25 lipca przyjechali przedstawiciele Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych z całego kraju, rzeczoznawcy, projektanci, architekci, wykonawcy oraz liderzy rynku ochrony przeciwpożarowej. Cały projekt opiera się na prezentacjach nowości oraz wykładach. Adresowany jest również do tych wszystkich, którzy dbają o bezpieczeństwo swoje i najbliższych — mówił st. kpt. mgr inż. Grzegorz Jędrzejczyk, oficer Państwowej Straży Pożarnej.

Kongres odbywa się corocznie pod Patronatem Merytorycznym i współtworzony jest przez najwyższej klasy ośrodki naukowe i badawcze w kraju, a głównym celem jest popularyzacja i podnoszenie świadomości bezpieczeństwa pożarowego obiektów i osób w nich przebywających. — Takie targi są bardzo potrzebne. W Polsce Straż Pożarna działa bardzo prężnie. W ostatnich latach nastąpiło spore przyśpieszenie i równanie do tego, co dzieje się na zachodzie. Poziom wyszkolenia w Polsce jest bardzo wysoki. Ważne jest to, że polskie społeczeństwo zaczyna rozumieć zagrożenia związane z pożarami, pozawala na to również rozwój ekonomiczny. Teraz czujki dymu czy gaśnice nie są już fanaberią. Idziemy do przodu w tym kierunku — podsumował Przemysław Wasyluk, członek zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej Warszawa Ursus.

Kongres co roku gromadzi blisko 200 przedstawicieli reprezentujących od 70 do 100 dostawców systemów i rozwiązań branżowych. Można było znaleźć tu wszystko: od pokryć dachowych, nakładanych na ściany, które rozdzielają poszczególne strefy pożarowe, przez systemy wentylacji oddymiającej, sygnalizacji alarmowej, oddymiania czy detekcji, przez  rozwiązania z zakresu kontroli i dostępu, siłowniki do klap pożarowych, oświetlenie awaryjne, na ubraniach ochronnych i umundurowaniach strażackich kończąc. Kongres to również arena nowości, ciekawe i nowoczesne technologie, testy, kalkulatory i porady techniczne dla ekip wykonawczych, a także konsultacje dla projektantów i inwestorów. 

— W tym roku zaprezentowaliśmy nowe urządzenia do sterowania stałymi urządzeniami technicznymi oraz w części warsztatowej omawialiśmy tworzenie scenariuszy do sterowań w czasie pożaru — mówił Marcin Radoszewski, manager inżynierów wsparcia technicznego w firmie Polon Alfa. Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego dla odmiany przygotowały stoisko, na którym zaprezentowano najnowsze stroje dla strażaków. — Ubieramy bohaterów — podkreślał Jerzy Kulicki reprezentujący firmę. — Dzisiaj przedstawiamy bojowe ubranie, które od tego roku obowiązuje we wszystkich jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. Od starych modeli różni się tym, że jest to ubranie trzyczęściowe, które posiada bardzo lekką kurtkę. Mamy też m.in. hełmy "wulkany bojowe" oraz "tytany" do działań technicznych, lekkich zdarzeń wysokościowych i dla grup wodnych.

Były strażak Ryszard Stępkowski, obecnie rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych z Kielc, który na koncie ma ponad dwadzieścia lat doświadczenia i ponad 4000 uzgodnionych projektów konsultował sprawy trudne, wymieniał doświadczenia oraz udzielał wskazówek i informacji odwiedzającym targi, którzy ich poszukują, a nie mogą znaleźć np. w literaturze czy Internecie. 

— Zależy nam na tym, aby poziom bezpieczeństwa pożarowego zarówno obiektów użyteczności publicznej, jak i zamieszkania w Polsce był na najwyższym poziomie. Mamy przepisy, ale przede wszystkim wykształconą kadrę z zakresu ochrony pożarowej i duże grono rzeczoznawców, którzy co pięć lat muszą weryfikować wiedzę podczas rygorystycznych egzaminów. Praca tych środowisk plus architektów sprawia, że te warunki bezpieczeństwa systematycznie się podnoszą i możemy czuć się bezpieczni — podkreślał Stępkowski.

Oprócz wystąpień ekspertów, które były głównym punktem FIRE | SECURITY EXPO 2019, organizator, którym jest DND Project, zadbał o szereg pokazów i paneli dyskusyjnych z obszaru projektowania, montażu i eksploatacji systemów i urządzeń przeciwpożarowych. Wysoka frekwencja odwiedzających oznacza, że ochrona przeciwpożarowa nabiera coraz większego znaczenia, a kolejne edycje Kongresu będą konsekwentnie realizowane w kolejnych latach na PGE Narodowym.